Miközben kevesebb, mint egy hét van hátra a második fordulóig, a két „döntős” a közöttük lévő különbségeket igyekezik hangsúlyozni.
A jelöltek a mezőgazdaság világával való kapcsolatukról vallanak.
La France Agricole : Ön milyen kapcsolatban áll a mezőgazdasággal?
François Fillon : Vidéki képviselő vagyok! Solesmes-ben élek, Sarthe megyében. Minden szomszédom földműves. Barátaim között sok a mezőgazda, szőlősgazda, erdőgazda, állattenyésztő … Paraszti gyökereim vannak, Vendée megyében és Baszkföldön, és gyakran „sarthe-i parasztként” mutatkozom be. Magam szántok… Az utolsó három évben elvetett magok már kikeltek. A termés jobbnak ígérkezik, mint ahogy megjósolták. (Nevetés)
És a gazdálkodói szövetségekkel?
F.F. : Mint Sablé-sur-Sarthe polgármestere, Sarthe regionális tanácsának elnöke, a Pays de la Loire régió elnöke, miniszter, majd miniszterelnök, több mint harminc éve minden szinten szoros kapcsolatban vagyok a gazdálkodói szövetségekkel és azok képviselőivel. Egyesekhez közeli barátság, bizalmas viszony fűz. És amióta bekapcsolódtam a jobboldal és a közép előválasztási kampányába, számos alkalmam volt találkozni és véleményt cserélni velük. A véleményünk nem mindig egyezik, de ezek a párbeszédek mindig konstruktívak. Mezőgazdasági programom kidolgozásában a gazdálkodói szövetségek és a szakmaközi szervezetek egyes tagjai is részt vettek.
Milyen helyet fog ez a szektor elfoglalni az Ön ötéves hivatali ideje során?
F.F. : Számomra a francia mezőgazdaság – kiemelkedő stratégiai szektor. Franciaország felemelkedését szolgáló terveim középpontjában áll a vidék, és a mezőgazdaságot nemzeti és európai szinten is prioritásként kívánom kezelni. Kettős a cél: Franciaországnak Európa vezetőjévé, Európának pedig a világ vezetőjévé válni.
Az ONEMA-t a mezőgazdasági miniszterre kívánom bízni - François Fillon
Hogyan képzeli el jövőbeli mezőgazdasági miniszterét? Milyen portfólióval?
F.F. : Kormányomnak 15 minisztere lesz. Nem lesz külügyminiszter. Működőképes csapatot, „kommandószerű” kormányt akarok. Minisztereimet hozzáértésük alapján választom ki. Fele létszámban a civil társadalomból fognak jönni. A mezőgazdasági miniszterre is ugyanez a szabály vonatkozik. Elismert, megkérdőjelezhetetlen szakértelemmel kell rendelkeznie, mind a francia, mind az európai és a nemzetközi mezőgazdasági kérdésekben. A tág értelemben vett mezőgazdaságon és élelmezésügyön kívül felelősségi körébe tartozik még a tenger, a tengermellék és a halászat, az erdészet és a vadászat. Rá akarom bízni az ONCFS (Nemzeti Vadászati és Vadgazdálkodási Hivatal) és következésképpen az ONEMA (Vízügyi Hivatal) irányítását is. Hogyan is lehetne elválasztani a víz problematikáját a mezőgazdaságétól?
Melyik javaslata különbözteti meg Önt versenytársától?
F.F. : Alaposan tanulmányoztam Alain Juppé mezőgazdasági programját. Őszintén szólva semmi újdonságot nem találtam benne. Az a kijelentés, hogy „a leendő miniszternek Brüsszelbe kell mennie”, nem különösebben látványos, és főként semmire sem kötelez…
Nézzék meg jól a javaslataimat, mind a mezőgazdasági vállalkozásokra vonatkozó szabályozás területén, mind az innovációs kapacitás, az ágazatok szerkezetátalakítása terén; javaslataim vannak az árak kerekasztal-megbeszéléseken való megvitatására a forgalmazókkal, a munkaadói és munkavállalói társadalombiztosítási járulékok csökkentésére a jövedelmezőség emelése céljából. Mezőgazdasági programom ambiciózus, mert már a tűzoltásnál tartunk, a mezőgazdaságban túl sok gazdaság és gazdálkodó van súlyos helyzetben, ezen sürgősen segíteni kell. De meg kell találni annak a módját is, hogy a francia mezőgazdaság elfoglalhassa a helyét azok között a gazdaságok között, amelyeknek fontos szerep jut Európában és a világban Földünk kilencmilliárd lakosának élelmezésében 30 év múlva.
GMO – ez egyszerre akar mindent mondani és semmit sem mondani! - François Fillon
Milyen jövőt szán az agroökológia koncepciójának?
F.F. : Az agroökológia a hagyományos mezőgazdaság kísérleti laboratóriuma! A környezet legfontosabb védelmezője maga a mezőgazdaság, amely mindenkinél jobban ismeri saját földjeit és állatait. Számomra a legalapvetőbb a gazdálkodónak mint vállalkozónak a tisztelete, aki szabadon választja meg a termelési módszerét. Azt a termelési módszert, amelynek erkölcsösnek kell lennie abban az értelemben, hogy védenie kell a gazdálkodó elsődleges eszközét, a környezetet, mert abban rejlik boldogulása és jövője.
A genetika, a kémia, a tömeges adatfeldolgozás (big data) terén elért haladás fokozatosan, de gyorsan lehetővé fogja tenni egy olyan mezőgazdaság felállítását, amely várakozásom szerint kiváló teljesítményt nyújt mind technikailag, mind gazdaságilag, de a környezetvédelem tekintetében is.
Mi a véleménye a GMO-król?
F.F.: Határozottan kijelentem, hogy töröltetni fogom az alkotmányból az elővigyázatossági elvet. Ami a GMO-kat illeti, azt gondolom, hogy ez a harc már túlhaladott. A genetikában elért haladás segítségével, az új hibridizációs módszerekkel már ma megoldható a mezőgazdasági termelésben hasznosítható fajok feljavítása. És nagyon bízom kutatóink és agronómusaink munkájában, melynek köszönhetően a holnap fajtái termékenyek lesznek és alkalmazkodnak a fogyasztók igényeihez és a környezeti kihívásokhoz.
Azt kívánom, hogy esetről esetre, organizmusonként szülessenek a döntések, és legyen vége annak, hogy minden organizmust egy zsákba, a GMO feliratú zsákba gyömöszöljenek. GMO – ez egyszerre akar mindent mondani és semmit se mondani! Azt szeretném, hogy Franciaország ne legyen az egyetlen olyan ország, amely nem hajlandó hasznosítani a két legutolsó francia Nobel-díjas e témákkal kapcsolatos munkáját!
Az állatok levágására vonatkozóan a Köztársaság törvényeinek elsőbbségük van a vallási szabályokkal szemben - François Fillon
Mi az Ön álláspontja az állattörvénnyel kapcsolatban?
F.F.: Együtt akarok gondolkodni a mezőgazdasági termelőkkel, az ipari szereplőkkel és az állatvédő egyesületekkel arról, pontosan hogyan lehet biztosítani azt, hogy az állatok felnevelése és levágása méltó körülmények között történjék. Helyeslem a levágás előtti elkábítást. A Köztársaság törvényeinek elsőbbséget kell élvezniük a vallási szabályokkal szemben. Megjegyzem egyébként, hogy Jordániában a rituális levágásnál engedélyezve van az elkábítás. Tehát ebben a témában is jelképekről vitatkozunk.
Eszik Ön húst?
F.F.: Eszem bizony! El is készítem, és meg is eszem!